Santo Domingo jest najstarszym miastem kolonialnym w obu Amerykach. Jest to bogata historycznie destynacja, która nie cieszy się takim zainteresowaniem, na jakie zasługuje. Miasto jest często pomijane na rzecz plaż Punta Cana. Jednak oferuje ono odwiedzającym szansę zobaczenia zupełnie innej i bardziej autentycznej strony Republiki Dominikańskiej. Mając tak wiele do zobaczenia i zrobienia w tym uroczym, historycznym mieście, z pewnością w stolicy Dominikany nie będziesz się nudził. Planujesz spędzić wakacje w Santo Domingo, ale zastanawiasz się co zobaczyć w ciągu 7 dni? Czytaj dalej, aby poznać nasz 7-dniowy plan zwiedzania Santo Domingo.
Jak zwiedzić Santo Domingo? Praktyczny 7-dniowy przewodnik dzień po dniu
Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1990 roku, kolonialne miasto Santo Domingo jest prawdziwym klejnotem architektury i kultury. Najważniejsze zabytkowe budynki miasta, z których wiele pochodzi z XVI wieku, znajduje się wzdłuż jego ulic i placów. Muzea, sklepy, bary i restauracje również przyczyniają się do atmosfery panującej w stolicy Dominikany. Załóż więc parę wygodnych butów i zacznij zwiedzanie z naszym planem (oczywiście poniższy plan możesz modyfikować według własnego uznania).
Zwiedzanie Santo Domingo – Dzień 1. Park Kolumba, Katedra Santo Domingo i Convento de Los Dominicos
Katedra Santo Domingo, pierwsza w Nowym Świecie
Położona w samym sercu miasta kolonialnego, katedra Santo Domingo była pierwszą tego typu budowlą w Nowym Świecie. Budowa tego wspaniałego budynku w stylu gotyckim z renesansowymi detalami rozpoczęła się w 1512 roku. Z czasem jednak dobudowano nowe elementy, zwiększając jego wartość historyczną i kulturową. Wnętrze mieści bogatą kolekcję pamiątek, wiele z epoki podboju, od dzieł sztuki po zabytkowe meble i nagrobki arcybiskupów. W katedrze znajduje się również grobowiec, w którym do 1795 roku spoczywały szczątki Krzysztofa Kolumba.
Parque Colón, serce Santo Domingo
Leżący obok katedry, z dużym pomnikiem Krzysztofa Kolumba, który odkrył Amerykę – Parque Colón jest sercem Santo Domingo. Zawsze tętniący życiem i wypełniony gołębiami, turystami i mieszkańcami, plac ten oferuje wygląd z końca XIX wieku. Co ciekawe, w 1506 roku był największym placem w tym starym mieście kolonialnym. Świetnym sposobem na naładowanie baterii przed dalszym zwiedzaniem stolicy Dominikany jest usiąść na jednej z ławek w cieniu wielkich drzew i posłuchać muzyki jednej z grup merengue, które zwykle tam grają.
Convento de Los Dominicos
Podczas gdy Catedral Primada de Américas przyciąga całą uwagę jako pierwsza katedra w Nowym Świecie, Convento de Los Dominico jest starszy i jest jednym z najstarszych budynków w obu Amerykach. Budowę rozpoczęto około 1510 roku i ukończono w latach 1531-32. Z czasem klasztor stał się instytucją dydaktyczną i ostatecznie stanowi początek dzisiejszego Uniwersytetu Santo Domingo. Convento de Los Dominico, z fasadą w kolorze ochry i koralowca, praktycznie świeci w późnym popołudniowym słońcu, co czyni go jednym z najbardziej oszałamiających starych budynków w mieście. Wewnątrz znajdują się spektakularne sklepione sufity i ozdobny mahoniowy ołtarz, który warto zobaczyć.
Zwiedzanie Santo Domingo – Dzień 2. Calle El Conde i Columbus Alcazar
Calle El Conde, najsłynniejsza ulica miasta
Najsłynniejszy deptak w Santo Domingo – Calle El Conde, rozciąga się na długości około 10 przecznic, od Puerta del Conde do rzeki, przecinając Park Kolumba i Pałac Narodowy. Odwiedzający powinni przejść z jednego końca na drugi, aby poczuć jej prawdziwą atmosferę. Poza tym, warto zatrzymać się tu na lody lub kawę, zajrzeć do sklepów, podziwiać zabytkowe budynki i nie tylko. Ta brukowana ulica jest jedną z najstarszych głównych ulic ze sklepami w Nowym Świecie i jest idealnym miejscem, aby doświadczyć całego uroku stolicy Dominikany.
Columbus Alcazar, pierwszy pałac w Ameryce
Położony między rzeką Ozama i Plaza de España, Columbus Alcazar jest jednym z najważniejszych zabytkowych budynków w Santo Domingo i jednym z najpopularniejszych muzeów. Ta pałacowa forteca w stylu gotyckim i renesansowym została zbudowana na początku XVI wieku jako dom Diego Kolumba (syna Krzysztofa Kolumba i gubernatora Hispanioli) i jego żony – Marii Álvarez de Toledo (siostrzenicy hiszpańskiego króla Ferdynanda II). Dzięki swojej długiej historii jest to najstarsza rezydencja wicekróla w Ameryce. Wewnątrz Muzeum Columbus Alcazar znajduje się bezcenna kolekcja średniowiecznych i renesansowych przedmiotów i mebli. Odzwierciedlają one XVI-wieczne hiszpańskie życie arystokratyczne w obu Amerykach.
Plaza de España
Plaza De La Hispanidad (zwany także Plaza de España) to centralny plac w Santo Domingo, który znajduje się przed Alcázar de Colón. Historyczny plac jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Santo Domingo dla miłośników historii i jest idealnym miejscem na spędzenie popołudnia. Na placu znajduje się wiele kawiarni i restauracji, więc możesz zatrzymać się tu na kolację po dniu zwiedzania Santo Domingo.
Zwiedzanie Santo Domingo – Dzień 3. Baluarte del Conde, Museo de las Casas Reales i przejażdżka rowerem po Zona Colonial
Baluarte del Conde, brama do Santo Domingo
Wiele interesujących zabytków, które opowiadają historię Santo Domingo, można znaleźć na wschodnim krańcu miasta kolonialnego Santo Domingo. Znana jako Baluarte del Conde lub Puerta del Conde (Wał Hrabiego), ta część starego muru miejskiego jest miejscem, w którym ówcześni władcy Republiki Dominikańskiej ogłosili niepodległość w 1884 roku. Dziś służy jako wejście do Parku Niepodległości, w którym znajduje się Ołtarz Ojczyzny. Obok znajduje się Fuerte de la Concepción, XVII-wieczna forteca, która również stanowiła część starożytnego muru.
Museo de las Casas Reales, rzut oka na historię
Dwór królewski hiszpańskiego gubernatora z XVI wieku, siedziba pałacu gubernatora, skarbca i sądów był kluczową częścią struktury administracyjnej w epoce kolonialnej Santo Domingo. Z czasem miejsce to przekształcono w Muzeum Domów Królewskich – Museo de las Casas Reales, który jest interesującym miejscem w Santo Domingo. Wewnątrz znajduje się kilka wystaw poświęconych historii Santo Domingo, od podróży Kolumba po czasy dyktatury Trujillo.
Przejażdżka rowerem lub wycieczka po Santo Domingo
Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze możesz wypożyczyć rower lub wybrać się na wycieczkę skuterem, aby zwiedzić ulice Santo Domingo. Chociaż przedzieranie się przez nieznane miasto na rowerze lub skuterze może wydawać się zniechęcające, ulice Zona Colonial w Santo Domingo są prawie wszystkie jednokierunkowe z ruchem tylko jednopasmowym, co sprawia, że jest to bezpieczne miejsce. Większość ulic nie jest szczególnie ruchliwa, a skrzyżowania są łatwe w nawigacji. Duża, otwarta przestrzeń Plaza España to świetne miejsce do wypróbowania roweru lub trójkołowca przed pokonaniem węższych ulic. Stąd można zaplanować trasę lub poruszać się w górę i w dół ulic, które są ułożone we wzór siatki.
Zwiedzanie Santo Domingo – Dzień 4. Fortaleza Ozama, Faro a Colón i Panteón Nacional
Fortaleza Ozama, strzegąca Santo Domingo
Położona na tym samym brzegu, co stara dzielnica Santo Domingo, w pobliżu Domów Królewskich i przy ujściu rzeki, od której pochodzi jej nazwa, znajduje się Twierdza Ozama. Jest ona kolejnym zabytkiem kolonialnym i jednym z najważniejszych zabytków tego miasta. Zbudowana przez hiszpańskich konkwistadorów na początku XVI wieku, była pierwszą fortecą wojskową w Ameryce. Średniowieczna wieża o wysokości ponad 20 m pilnuje i chroni wejście do miasta wzdłuż rzeki i Morza Karaibskiego. Przed opuszczeniem wieży warto udać się spiralnymi schodami na jej szczyt, skąd roztaczają się spektakularne widoki. Następnie zwiedzić tunele i lochy, zawsze jednak pamiętając o tym, by znaleźć wyjście!
Faro a Colón – Latarnia morska Kolumba, wielki hołd dla odkrywcy
Po opuszczeniu miasta kolonialnego i przejściu na drugą stronę rzeki Ozama znajduje się duży pomnik i muzeum ku czci Krzysztofa Kolumba, który odkrył Nowy Świat. To imponujące miejsce zwane jest Latarnią Kolumba. Zbudowano go dla upamiętnienia 500. rocznicy odkrycia Ameryki. Ten ogromny budynek w kształcie krzyża, o długości około 793 m i wysokości 12 m jest podobno miejscem, w którym złożono szczątki Krzysztofa Kolumba. W latarni znajduje się również muzeum poświęcone pierwszym mieszkańcom Ameryki Łacińskiej, a także sale z wystawami czasowymi.
Panteón Nacional – Panteon Narodowy Republiki Dominikańskiej
Pierwotnie zbudowany jako kościół w pierwszej połowie XVIII wieku, budynek został przekształcony w mauzoleum narodowe w 1956 roku. Stało się to na polecenie ówczesnego dyktatora Rafaela Trujillo, aby uhonorować najważniejsze osoby w kraju. Warto jednak wiedzieć, że budynek mieści obecnie między innymi szczątki ludzi, którzy go zamordowali. Pochowane są tu również znane osoby, takie jak Francisco Gregorio Billini, Eugenio María de Hostos, Gregorio Luperón i José Gabriel García. Wnętrze jest pięknie urządzone, z marmurowymi grobowcami wzdłuż ścian, łukami, ozdobnie malowanym sufitem i ogromnym żyrandolem w stylu gotyckim. Naprzeciwko wejścia, na końcu długiego czerwonego dywanu, z podłogi płonie wieczny płomień.
Zwiedzanie Santo Domingo – Dzień 5. Cueva de Los Tres Ojos, Acuario Nacional i spacer po Parque Independencia
Cueva de Los Tres Ojos – Jaskinia Trzech Oczu, naturalny skarb w sercu miasta
Latarnia morska Kolumba leży na jednym końcu parku Mirador del Este. Czyli dużej przestrzeni rozciągającej się na około 2 km długości. Po przeciwnej stronie czeka naturalny punkt orientacyjny – Jaskinia Trzech Oczu (Cueva de Los Tres Ojos). Oficjalnie nazywana Parkiem Narodowym Los Tres Ojos, ta oaza w środku miasta składa się z niesamowitego zestawu jaskiń z kilkoma jeziorami w środku. Poruszaj się wyłącznie po szlakach i schodach, które zapraszają odwiedzających do zwiedzania parku. Zwróć szczególną uwagę na rysunki i petroglify na ścianach, które Tainowie wyryli na ścianach jaskini wiele lat temu.
Acuario Nacional
Kolejnym punktem orientacyjnym w pobliżu Latarni morskiej Kolumba, w pobliżu brzegu rzeki jest Akwarium Narodowe, idealne miejsce do poznania bogatego życia morskiego Dominikany. Żółwie jastrzębiowate i manaty to tylko niektórzy z najbardziej znanych „gości”, ale największą atrakcją jest podwodny tunel. To niesamowite szklane przejście pozwala zobaczyć wszystkie rodzaje ryb, płaszczek, żółwi i rekinów, tak jakbyś pływał z nimi pod wodą. Jest to nie lada atrakcja zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Parque Independencia
Na zachodnim krańcu Calle El Conde znajduje się Parque Independencia, który upamiętnia zdobycie niepodległości Dominikany. Wchodząc przez ogromny Puerta del Conde, na placu tym znajduje się wiele popiersi, które ustawione są wzdłuż drogi prowadzącej do Altar de la Patria (Ołtarza Narodu) i mauzoleum, w którym spoczywają założyciele Republiki Dominikańskiej. Nazwiska Sanchez, Duarte i Mella są wyraźnie widoczne w środku. Plac ten oferuje niewiele cienia, poza samym mauzoleum, więc nie odetchniesz tu od upału.
Zwiedzanie Santo Domingo – Dzień 6. Jardín Botánico Nacional, Museo del Ámbar
Jardín Botánico Nacional – Narodowy Ogród Botaniczny, 100% natury
Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Santo Domingo jest Narodowy Ogród Botaniczny o powierzchni 400 akrów. Dodatkowo jest to największy ogród botaniczny na Karaibach. Znajdują się tu m.in.: drzewa tropikalne, palmy, rośnie ponad 300 gatunków orchidei i żyje tu wiele gatunków ptaków. Wybierz się na wycieczkę po tym magicznym miejscu, ciesz się egzotycznymi zakątkami. A jeśli chcesz, zrób piknik w jednym z wielu zapierających dech w piersiach miejsc, takich jak jezioro w ogrodzie japońskim.
Pomocna wskazówka: jeśli lubisz obserwować ptaki, zapisz się na wycieczkę z przewodnikiem zorganizowaną przez Hispaniolan Ornithological Society.
Museo del Ámbar
Bursztyn to żywiczny „kamień szlachetny” sprzed ~20 milionów lat! Wewnątrz bursztynu często można znaleźć pozostałości wymarłych roślin i gatunków. Ale bursztyn dominikański jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Przyjdź do tego Muzeum, aby dowiedzieć się dlaczego. Ta atrakcja Santo Domingo jest obowiązkowa dla miłośników kamieni szlachetnych/geologii! Jednak jeśli nie interesujesz się geologią także warto zobaczyć to miejsce.
Teleférico de Santo Domingo
Teleférico de Santo Domingo to miejski system transportu linowego w Santo Domingo. Jest to także pierwsza miejska linia transportu linowego w Republice Dominikańskiej. Jest to typowa gondola, która przewozi mieszkańców i turystów na długości 5 kilometrów. Po drodze znajdują się łącznie cztery stacje. Pomysł budowy gondoli powstał jako odpowiedź na chaos ruchu w godzinach szczytu, braki – i wysokie koszty – transportu publicznego i zły stan dróg w Santo Domingo oraz potrzebę środka transportu dla mieszkańców odległych obszarów Ríos Isabela y Ozama i obszarów na północny wschód od centrum miasta.
Zwiedzanie Santo Domingo – Dzień 7. Museo Memorial de la Resistencia Dominicana, Monasterio de San Francisco i ChocoMuseo
Museo Memorial de la Resistencia Dominicana
Ostatni dzień w Santo Domingo warto rozpocząć od zwiedzenia Muzeum Pamięci Dominikańskiego Ruchu Oporu – Museo Memorial de la Resistencia Dominicana. Jest to instytucja poświęcona zachowaniu pamięci historycznej, odpowiadającej walkom kilku pokoleń Dominikańczyków podczas dyktatury Rafaela L. Trujillo, jej poprzednikom i licznym konsekwencjom. W dniu 31 lipca 2009 r. kolekcja Muzeum została uznana przez UNESCO za Pamięć Świata, w celu ochrony jej zachowania i ułatwienia dostępu do niej poprzez ten program.
Monasterio de San Francisco
Ruiny Monasterio de San Francisco są jednym z najważniejszych miejsc historycznych w Republice Dominikańskiej. Pierwszy klasztor zbudowany w Nowym Świecie, jest symbolem prób i cierpień, które dotknęły to miasto na przestrzeni wieków. Klasztor przetrwał niezliczone katastrofy, w tym liczne huragany, trzęsienia ziemi, bitwy i plądrowania. Teren jest zamknięty i ogrodzony ze wszystkich stron, więc wstęp jest zabroniony. Ruiny nadal okazjonalnie wykorzystuje się jako miejsce niektórych wydarzeń. Zwiedzanie tej atrakcji wymaga spaceru pod górę, ale i tak warto. Na szczęście kilka pobliskich restauracji oferuje zimne napoje i przyjemne zacienione miejsca do ochłody.
ChocoMuseo
ChocoMuseo to atrakcja znajdująca się w Zona Colonial, która jest idealna dla smakoszy i łasuchów. Muzeum znajduje się w budynku z XVI wieku i jest to miejsce to łączy funkcje muzeum i fabryki czekolady. Oferuje przy tym edukacyjne przeżycie i doskonałą okazję do poznania dominikańskiego przemysłu kakaowego. Zwiedzający mogą tu degustować czekoladę w kawałkach, czekoladowe napoje oraz testować kosmetyki wytwarzane na bazie kakao. Za strefą degustacyjną kryje się małe muzeum z ekspozycjami na temat historii kakao oraz sposobów suszenia i przetwarzania ziaren kakaowca. Co ważne, zwiedzanie muzeum i degustacja czekolady są darmowe. Jeśli po wizycie w ChocoMuseo poczujesz chęć na więcej atrakcji, warto udać się kawałek dalej do sklepu Kah Kow Experience. Można obejrzeć holograficzny spektakl o procesie produkcji czekolady od lasu po tabliczkę, zwiedzić prawdziwą fabrykę, a nawet stworzyć własną tabliczkę czekolady.
Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.